Kedvenc publicistánk nagyot ment ma reggel: a november végi angliai "Fekete Péntek" rögbi-meccseket idéző, tv-kért és botmixerekért egymást ölő háziasszonyaitól pazar logikai íven jut el a hazai CBA-t bojkottálni akarók lehazaárulózásáig.
A fogyasztókat itt, rögtön az első sorban "...a globális tőkés piacgazdaság hasznos idiótái"- nak nevezi, majd őket az utolsó sorban hazafiként megszólítva a CBA-ban való vásárlásra - s ekként fogyasztásra - szólítja fel.
Értelmezésünkben: Ha már fogyasztasz te nyomorult véglény, legalább a haveromnál költs!
Folytatva a gondolatot, veretes szerzőnk "szép új világként" tömegverekedésekkel elegy karácsonyi bevásárlást vízionál, ahol a multinacionális bevásárlóközpontok, mint e világ fényes palotái jelennek meg. Momentán mai magyarként nekem a palotáról előbb ugrik be a budakeszi Szíjjártó komplexum, mint a Váci úti TESCO képe, de ez már legyen az én bajom. Igen, azokra a dög multikra gondol akik:
- a nyugati áruknál silányabb minőségű árukat tartanak a magyar polcokon
- Bécsben felvásárolják a lejárat-közeli élelmiszereket s azokat itt busás haszonnal eladják
Ha én Tesco, Auchan stb. lennék, ezen állítások után valószínűleg bizonyítékokért fordulnék a szerzőhöz.
A továbbiakban megtudhatjuk, hogy a gaz multik természetesen veszteségesek s így adóforintjaikkal sem járulnak hozzá a magyar haza felvirágoztatásához. Személy szerint nem tudom, hogy mindez igaz e vagy sem, de álljon itt adalékként a CBA-Fema kft.tanulságos esete:
A kereskedelmi cég egyik tulajdonosa a CBA-Csemege Trió Kft., amelynek 2003-2007 között résztulajdonosa volt Baldauf László, a CBA Kft. ügyvezetője, jelenleg pedig négy magánszemély érdekeltségében áll: ifj. Baldauf László, Baldaufné Borsos Brigitta, Tomicsek János és Tomicsek Jánosné neve szerepel a cégadatokban. A vállalkozás 2009-ben 916 millió, 2010-ben pedig 455 millió forint nettó árbevételt ért el, de veszteségesen működött: 71 millió, illetve 368 milliós mínuszt könyvelhetett el. A kötelezettségállománya 2010 decemberében, amikor elindult a felszámolási eljárása, 459 millió forintra rúgott. (Napi.hu 2014 január)
Az állam pedig tűr! - írja könnybe lábadt szemmel a szerző s mint objektív és független véleményt, magát Baldaufot idézi.
Baldauf autó-és CBA-tulajdonos elmondja, hogy Magyarországon a kiskereskedelmi forgalom 65-70%-át a multik realizálják, ami egy nagyon egészségtelen arány. Természetesen a jó cégvezető nem a verseny ellen szól, de bezzeg nyugaton ez elképzelhetetlen lenne. Az okokon természetesen sem Bayer, sem Baldauf nem lamentál, úgyhogy csak javasolni tudom mindkettőjüknek, hogy mondjuk az ezüstvasárnapot valamely budaörsi multinál, az aranyvasárnapot pedig - mondjuk - a Deák téri CBA-ban próbálják letudni. (Már, ha maguk is "hasznos idiótaként" fogyasztanak olykor.)
Summa summarum a derék publicista a CBA-bojkottot hirdetőket simán lekreténezve, a sorok között arra kér minket, hogy jó magyarként, magyar boltban verjük egymást még magyarabbra.
Remek volt Zsolt! Várjuk a következőt!